Haberler  >   Genel Haberler  >  Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
Tarih: 08/07/2017 / Saat: 23:37 / sivasspor.org.tr
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu

Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, 52. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri´nde güreş ağası oldu.

52. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri'nin açılış programına; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun, İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Doğanşar Belediye Başkanı Necdet Oktay Karaman, Teknik Direktörümüz Samet Aybaba, teknik heyetimiz, futbolcularımız, bazı yönetim kurulu üyelerimiz, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Taha Akgül ile eski dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Ahmet Ayık ve vatandaşlar katıldı.

Teknik heyet ve futbolcularımız ilçe stadyumunda tur atarak tribünleri selamladı. İlçe sakinleri takımımıza büyük ilgi göstererek, “Şampiyon Sivasspor” tezahüratında bulundu.

Programda konuşan Bakan Yılmaz, güreşlere ilginin her yıl arttığını belirterek, etkinliğin birlik ve beraberliğe katkıda bulunduğunu ifade etti.

Yılmaz, ata sporu güreşin insanlık tarihi kadar eski olduğuna dikkati çekerek "Türk milleti için de apayrı özel bir yere sahiptir. Ata sporu olarak kültürümüzde de bir yer edinmiştir. Tarihin her döneminde halkımız özel ilgi göstermiş, gelenek olarak nesilden nesle aktarılmıştır." dedi.

Güreşin mertçe ve güçle yapılan bir mücadele olduğunu aktaran Yılmaz, "Bu nedenle güreşlerin yapıldığı yere er meydanı denir. Bu meydanda hak eden kazanır. Bizim için güreş etkinlikleri geçmişimizle, kültürümüzle bağ kurmak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için bir fırsattır. Bu etkinlikte gençler güreş sporunu tanır, sever, güreşe olan ilgisi artar ve nesilden nesle aktarılır." diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı olarak ana teması güreşçilik olan Spor Lisesi'ni gelecek dönemden itibaren eğitime açacaklarını dile getirerek şöyle devam etti:

"Sivas da nice şampiyonlar çıkartmaya devam edecektir. Her ülkenin özellikle başarılı olduğu spor branşları vardır ama güreş denince akla Türkiye gelir. Ünlü Türk güreşçilerini anmadan güreş tarihi yazılamaz ve Türkiye'de Sivas olmadan Türk güreşi yazılamaz. Adeta güreş Türkiye ve Sivas ile özdeşleşmiştir. Sivas'ın önemli değerlerinden biri de yetiştirdiği ülke ve dünya çapındaki şampiyonlardır. Kazıkçı Karabekir, Keçeli Ahmet Ayık, Fevzi Şeker, Sebahattin Öztürk, Hamza Yerlikaya, Aydın Polatçı gibi nice yiğitler bu topraklardan çıkmıştır. Bu meşhur güreşçilerimizin ardından görüyoruz ki bugün de başarılı güreşçilerimiz yetişiyor. Geçen yıl yapılan Rio Olimpiyatları'nda milli güreşçilerimizden Taha Akgül hemşehrimiz altın madalya kazandı. Böylelikle hem dünya şampiyonu olan hem de olimpiyat şampiyonu olan ender sporcular arasına katılma başarısı gösterdi. Bundan dolayı da Taha kardeşimi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

Birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni eden Yılmaz, "Normalde biz bu etkinliği geçen yıl yapacaktık, dış güçlerin maşası ama bazen dış güçlerin maşası olduğunun dahi farkına varamayacak insanlar tarafından gerçekleştirilen bir hain darbeye maruz kaldığımızdan dolayı etkinliği gerçekleştiremedik." dedi.

15 Temmuz'da 249 şehit verildiğini anımsatan ve şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bütün dünyaya şunu gösterdiler: Bu Türk milleti canıyla, kanıyla, hakkına, hukukuna, demokrasisine sahip çıkar. Hiç şüpheniz olmasın, 'İnsanı öldürmeyen darbeler, onu güçlü kılar.' derler. İşte 15 Temmuz Türk milletini daha güçlü kılmıştır ve bütün dünyaya bir daha milli iradesine el uzatılmayacağını göstermiştir. Geleceğimiz hiç şüpheniz olmasın daha aydınlık olacaktır. Biz bunu da bu aziz millete borçluyuz. Bu aziz milletin bir ferdi olmaktan dolayı da gurur duyuyorum."

Vali Davut Gül ise, güreşin çok önemli bir kültür olduğunu belirterek, "Güreşçilerimizin sahaya çıkışı, duruşları, bir birlerine hitap edişleri ve zamanın içinden aka aka gelen bu kültürün mutlaka yaşatılması gerekiyor. Doğanşar'da 52'ncisini yapmak çok önemli. Ciddi anlamda bir emek sarf edilmiş. İnşallah bundan sonra ki yıllarda da devam eder. Sivas, güreşte Ahmet Ayık, Hamza Yerlikaya, Taha Akgül gibi güreşçileri çıkardı. Sivas ciddi anlamda bir güreş merkezi. Buna Doğanşar'da ciddi anlamda katkı sunuyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Başkanımız Mecnun Otyakmaz'da alanda üç şampiyon olduğunu belirterek, "Bir tane dünya ve olimpiyat şampiyonu Ahmet Ayık, bir tarafta genç jenerasyonun dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu Taha Akgül, diğer taraftara da Sivasspor. Bu bizim için gerçekten mutluluk verici." şeklinde konuştu.

Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri'nin önemli bir organizasyon olduğunu altını çizen Otyakmaz, "İlk başta bu ata sporumuzu yaşatan sporcularımıza, hocalarımıza teşekkür ediyorum. Ata sporumuz güreşin yaşatılmasında güreş ağalığı da çok önemli bir iştigal ediyor. Maddi-manevi verdikleri destekle ata sporumuzun yaşatılmasında, toplumu bir araya getirip bu güzel festivallerin oluşmasına ön ayak oluyorlar. Bu sebeple gelmiş geçmiş tüm ağalarımı saygıyla selamlıyorum. Ben bu toprakların evladıyım. Ahmet Ayık gibi bir büyüğümün adını taşıyan böyle bir organizasyonda ağalık yapmak benim için bir onurdur. Büyüklerimiz “Her şerde bir hayır vardır” derler. Eğer geçen yıl güreşlerimiz gerçekleşmiş olsaydı karşınızda Sivasspor'un ligden düşmesinden dolayı biraz buruk, biraz üzgün, biraz mahcup bir ağa olacaktı. Bugün karşınızda takımı tekrar Süper Lig'e yükselmiş mutlu ve gururlu bir ağa var." dedi.

Bu yıl 52'ncisi düzenlenen ve çekişmeli geçen güreşlerde 135 sporcu 21 kategoride yarıştı. 52. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Ağası ise Başkanımız Mecnun Otyakmaz oldu.

Bakan Yılmaz, Vali Gül ve Başkanımız Otyakmaz, müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyalarını verdi.

Bakan Yılmaz, Valimiz Gül ve beraberindekiler daha sonra Başkanımız Mecnun Otykamaz'ın Ortaköy'deki evine giderek hep birlikte akşam yemeği yedi.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu
 • Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Güreş Ağası Oldu

Minik Yiğidoların Hayali Gerçek Oldu
Dünya genelinde 8 ülkede uygulanan ´Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor&acut...
24/4/2018 - 16:37
Yankov´un Acısını Paylaşıyoruz
A Takım yardımcı antrenörlerimizden Zlatko Yankov´un babası Georgie Yankov Kirov´un v...
24/4/2018 - 20:39
Gençlerbirliği Maçının Biletleri Satışta
Spor Toto Süper Lig´in 31´inci hafta maçında cumartesi günü saat 13.30´da...
24/4/2018 - 21:06
Samet Aybaba: Atamızı Sevgi ve Rahmetle Anıyoruz
Teknik Direktörümüz Samet Aybaba, "Allah´ımıza şükürler olsun ki dünyanın en büyük li...
23/4/2018 - 18:34
Trabzonspor Karşısında 11´imiz Belli Oldu
Trabzonspor ile Demir Grup Sivasspor´umuz arasında oynanacak mücadelede her iki takım...
21/4/2018 - 14:59
Trabzonspor İle Tarihimizde 26. Randevu
Demir Grup Sivasspor´umuz bugün Spor Toto Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 30&acut...
21/4/2018 - 08:59
Trabzonspor 0-2 Demir Grup Sivasspor
Süper Lig´de Trabzonspor ile karşılaşan Demir Grup Sivasspor´umuz rakibin...
21/4/2018 - 17:04
Samet Aybaba: Akıllı Hücumlar Yaptık
Teknik Direktörümüz Samet Aybaba, "Arkadaşlarımız çok mücadele etti. Çok akıllı hücum...
21/4/2018 - 18:55
Trabzonspor Maçımızı Halil Umut Meler Yönetecek
Trabzonspor ile Demir Grup Sivasspor´umuz arasında oynanacak mücadelede hakem Halil U...
19/4/2018 - 11:17
Çubuklu Forma

Beyaz Forma

Kırmızı Forma
Copyright © 2017 Sivasspor Resmi İnternet Sitesi - Sivasspor Club Official Website
Dgs Puan Hesaplama YGS Puan Hesaplama