Haberler  >   Başkan´dan  >  Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi
Mecnun Otyakmaz: Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi
Tarih: 09/04/2015 / Saat: 22:13 / sivasspor.org.tr
Mecnun Otyakmaz: Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi

Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, "Sergen Yalçın gelince takım kendine geldi. Oynayanlar, oynamayanlar kendisine çeki düzen verdi ve hemen puanlar gelmeye başladı ki ikinci yarının başı itibari ile 3´te 3 yaparak zaten alt çizgiden hızla uzaklaştık" dedi.

Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, TrtSpor'da yayınlanan Futbol VIP programına konuk olarak program yapımcısı Haluk Yürekli'nin sorularını cevapladı.

Başkanımız Mecnun Otyakmaz'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Sivasspor 19 Yılda 2 Başkan Tarafından İdare Edildi

11 yıldır Medicana Sivasspor'da başkanlık yaptığını söyleyen Başkanımız Otyakmaz, "11 yıl uzun bir zaman. Ama nasıl geçtiğini de pek anlayamadık. Çünkü her hafta yeni bir heyecanın, telaşın, yeni bir başarının veya başarısızlıktan uzaklaşmanın gayreti içinde olduğumuz için nasıl geçtiğini pek anlayamadım. Geriye dönüp baktığım zaman 3 sene de yöneticiliğim var tam 14 yıl olmuş Sivasspor'da görev alma sürem. Gerçekten yıllar çok çabuk geçmiş. İstikrar çok önemli. Sivas'ın şöyle bir şansı var. Bir başarı varsa bunda istikrar çok etkilidir. Benden önce ki değerli başkanımın da 8 yıl görev aldığını düşünürsek Sivasspor 19 yılda 2 başkan tarafından idare edilmiş" dedi.

Şampiyonluk Serüvenimizi Mutlu Sonla Neticelendirdik

Başkanlığının ilk yılında çok güçlü bir yönetimin olduğunu söyleyen Otyakmaz, "Önemli iş adamlarından oluşturduğumuz yönetim kurulu vardı. Teknik Direktörümüz de o dönem Fenerbahçe'nin PAF takımını çalıştıran İsmail Kartal'dı. Takımı ona teslim ettik. Ne kadar haklı olduğumuzu ilk 5 haftada 5'te 5 yaparak kanıtladık. Ondan sonra şehir bize inandı, güvendi. Şampiyonluk serüvenimizi mutlu sonla neticelendirdik. Onun kurduğu takım ilk yıllarında önemli başarılara imza attı. Mehmet Yıldız'dan, Muhammed'ten,  Hayrettin'den Sivasspor uzun yıllar faydalandı" diye konuştu.

Yeni ve Genç Hocalara Şans Vermekten Mutluluk Duyuyorum

Başkanlığı süresince her zaman yeni teknik direktörlere şans vermeyi hedeflediğimizi kaydeden Otyakmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"İsmail Kartal, Bülent Uygun, Roberto Carlos gibi yeni isimleri Türk futboluna heyecan getirecek, yeni bilgi akışını sağlayacak teknik direktörlere şans vermek hep bizim hedefimiz oldu. Hedeflerimden bir tanesi de Sergen hocaydı. Ben genelde maçları izlerken kimlerin başarılı hoca olabileceğini ileriki dönemlerde kimlerle çalışabileceğimizi hep düşünürüm. Sergen Hoca da bunlardan bir tanesiydi ama Gaziantepspor benden önce davrandı geçtiğimiz yıl birlikte çalıştılar. Şimdi bizimle beraber. Yani yeni ve genç hocalara şans vermekten mutluluk duyuyorum."

Cicinho Çok Büyük Bir Profesyonel

2 sezon şampiyonluğa oynadığımızı ve ilk yarıları da lider olarak bitirdiğimizi söyleyen Otyakmaz,

"Fakat tecrübesizlikten ve önlemleri almamış olmamızdan dolayı şampiyon olamadık. Bir tanesinde ilk yarıda Mehmet Yıldız 11 gol atmıştı daha sonra bir takım teklifler geldi ikinci yarı sadece 4 golle tamamlayabildi. Sanırım bunların etkisi oldu. Başarılı Anadolu kulüplerinin oyuncuları her zaman bu tür teklifleri alabiliyor ama dereyi geçerken bu tekliflerin yapılması belki çok şık olmamakla birlikte doğanın tabiatına da aykırı değil. Futbolcularımız bunu kaldırabilecek düzeyde değil maalesef. Özellikle genç Türk futbolcular. Bu sezon Cicinho'ya çok ciddi teklifler gelmişti ama Cicinho çok büyük bir profesyonel olduğu için bu tür tekliflerden hiç etkilenmedi ve oyununu devam ettirebiliyor. Cicinho'un hem insanlığını, hem futbolunu, hem takıma katkısını, hem problem çıkartmamasını seviyorum hem de elinden gelenin en iyisini vermeye çalıştığını görüyorum ve taktir ediyorum" diye konuştu.

Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi

Ligde bu sezon geride kalan 26 haftayı değerlendiren Otyakmaz, "Sivasspor'da bugün itibari ile 30 puanın çok daha üzerinde olma potansiyeli vardı. Maalesef bazı futbolcularımızın ayaklarının yere basmaması, belki Roberto Carlos'un dünya kupasında yorumculuk yapması ligden kendisini uzak tutması, bizim ilk 11'imize aşırı güvenmemiz, biraz da ekonomik kaygıları gözeterek yeni transferlerimizin maliyetini biraz ucuz tutmaya çalışmamız bizim hatamız olarak yorumlanabilir. Ancak Sergen Yalçın gelince takım kendine geldi. Oynayanlar, oynamayanlar kendisine çeki düzen verdi ve hemen puanlar gelmeye başladı ki ikinci yarının başı itibari ile 3'te 3 yaparak zaten alt çizgiden hızla uzaklaştık. Daha sonra Galatasaray, Gençlerbirliği, Beşiktaş ve Rizespor 4'lü grubundan 1 puan çıkartabildik ama Beşiktaş ve Galatasaray maçları herkesin hatırındadır sanırım çok üstün oynamamıza rağmen maalesef kazanamadık. Bazen futbolda oluyor kontrolünüzden çıkıyor her şey. Ama ondan sonra da toparlanmasını bildik son iki haftada iki galibiyet aldık. Bundan sonra ki iki karşılaşmanın da içeride olduğunu düşünürsek bu seriyi uzatmayı planlıyoruz. İlk 10 içerisinde ki grupta yükselmek istiyoruz" dedi.

Suçu Olmayanların Belirli Bir Hedef İçin Dosyaya Dahil Edildiği Bir Operasyon Olduğunu Gönül Rahatlığı İle Söylüyorum

3 Temmuz süreci hakkında da soruları cevaplayan Otyakmaz, şunları söyledi:

"Polisler gelmeden önce Rıza Hoca beni aradı. 'Korcan'ı götürüyorlar' dedi. Neden acaba? diye düşünürken kapı çaldı. Kapıda polisi görünce gerçekten çok şaşırdım. Ne olduğunu da tam söylemiyorlar. O dönem sanki sıkıyönetim sürecinden geçiyormuşuz gibi polisin yapmış olduğu operasyonlarda bir sır, bir gizem hep altında başka bir niyetler olan gerçeği saklanan bir takım operasyonlar oldu. Operasyon adaletli değildi. Mahkememiz hala devam ediyor. Bu operasyonun çok art niyetli, suçu olanların dosyanın içerisinden çıkartıldığı, suçu olmayanların belirli bir hedef için dosyaya dahil edildiği bir operasyon olduğunu gönül rahatlığı ile söylüyorum. Memnunlar mıdır? bu yapılan operasyondan. Kendilerine soruyorum; attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değiyor mu soruyorum? Türk futbolunu içine soktuğunuz durum, gelinen nokta ortada. Takımlar arası bölünmüşlük ve şiddet olaylarının çoğaldığını görmek onları memnun ediyor mudur? Bunu düşünsünler lütfen. Biz ne yaptık, olanları ne noktaya götürdük? biraz vicdanları varsa bunu düşünsünler istiyorum."

Yüreğimle ve Zamanımla Sivasspor’a Hizmet Etmeye Çalışıyorum

'7 aylık bir kaybınız var. Bu süreçte hayatınızdan kaybınız nedir?' sorusunu Otyakmaz, şöyle cevapladı:

"Bu çok önemli değil. Ben kadere inanan bir insanım. Belki dışarıda olsak bir trafik kazasına kurban gidecektik. Mesele o değil. Mesele ben çok zengin, şirketleri, imparatorluğu olan biri değilim. Ben mütevazı bir insanım mütevazı bir hayatım var. Yüreğimle ve zamanımla Sivasspor'a hizmet etmeye çalışıyorum. Çocuklarıma bırakacağım tek sermayen benim soyadımdır. Benim soyadımı lekelediler. En azından beni tanıyanların kuşkusu olmadığını biliyorum. Bu durumun sorgulanmasına sebep olan insanlara da hakkımı helal etmiyorum."

Dönüş Yok Sonuna Kadar Devam

Yoğun geçen lig maratonunda zor günlerin insanı yorduğunu söyleyen Otyakmaz, "Bir süre sonra ailenize vakit ayırmak istiyorsunuz. Çocuklar gözünüzün önünde büyüyor fark edemiyorsunuz büyüdüğünü. Ondan dolayı uzaklaşmak istiyorsunuz ama bu mesele artık öyle bir hale geldi ki onur meselesi oldu. Bırakmak istemiyorsunuz sonuna kadar. Savaşıp hem kulübünüzün hem de kendi adınızın temize çıkması için mücadele etmek istiyorsunuz. Öbür türlü bir durumda olsaydık yani her şey normal gidip yılların verdiği yorgunlukla bırakmak isteyebilirsiniz tabi. Hem bayrağı yeni nesle teslim etmek açısından, hem de biraz kafanızı dinlemek açısından bırakmak isteyeceksiniz. Çünkü çok kolay bir iş değil. Gerçekten çok zor ve bu işi bizim gibi amatörce yapan insanların 7/24 yaşadığı bir duygu. Yenildiğimiz zaman ki ruh halimi pek belli etmek istemiyorum kimseye belki ama süreç zor ilerliyorsa çarşambaya kadar kesinlikle devam ediyor. Çarşambadan sonra yeni maçın heyecanı o da kötü giderse haftalar sürdüğünü düşünebilirsiniz bu da insanı yıpratıyor ve bırakmayı düşündürebiliyor. Artık bir savaşın içindeyiz. Bundan dönüş yok sonuna kadar devam" diye konuştu.

Olayı Kınıyoruz

Fenerbahçe takımını taşıyan otobüse yapılan saldırıyı da kınayan Otyakmaz, "Renklerin burada hiç bir önemi yok. Bu tür şiddet olaylarının hem ülkemiz hem de Türk futbolu açısından hem de ülkemizde ihtiyacımız olan huzurun gelmesi açısından hem de dünya futboluna karşı sorumluluğumuzdan dolayı kötü olaylar olduğunu söylemek gerekiyor. Trabzon'da 3-2 kazandığımız ve Trabzonspor'u elediğimiz maçta kalecimiz Ertuğrul'un kafası yarıldı. Sahaya yüzlerce şey atıldı. Futbolcularımıza saldırılmaya çalışıldı. Biz bu konular büyümesin olaylar Fenerbahçe'nin yaşadığı olay noktasına gelmesin düşüncesiyle olayı büyütmedik ama basınımızda bir iki ufak Ertuğrul'un başına bir şeyler isabet etti haberinden başka doğru düzgün kamuoyu da oluşmadı. Bazı şeyleri görmezden gelirseniz yarın bu noktaya gelebilir" dedi.

Otyakmaz, son olarak Sivasspor taraftarına seslenerek, "Sivasspor taraftarı bizim için çok önemli. Onların verdiği destek çok önemli. Elimizden geleni yapıp Sivasspor'u gururlandırmak, onurlandırmak istiyoruz. Lütfen bizden desteklerini çekmesinler ve artarak devam ederlerse biz de bu sorumlulukla daha güzel günler yaşatmak istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI
  • Mecnun Otyakmaz: Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi
  • Mecnun Otyakmaz: Sergen Yalçın Gelince Takım Kendine Geldi

Başkanımız Mecnun Otyakmaz´ın 19 Mayıs Mesajı
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyl...
19/5/2019 - 11:14
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutl
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu günü çocuklarımıza armağan ederek, gelecek nesillere n...
23/4/2019 - 09:15
Başkanımız Mecnun Otyakmaz´dan 4 Eylül Mesajı
Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Sivas Kongresi’nin 99´uncu yıl dönümü nedeniyle kut...
4/9/2018 - 00:00
İyi Bayramlar
Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Kurban Bayramı nedeniyle resmi internet sitemiz üze...
21/8/2018 - 07:40
İyi Bayramlar
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Ramazan Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. O...
14/6/2018 - 07:40
Şehitlerimizi ve Gazilerimizi Anıyoruz
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 103´ü...
18/3/2018 - 08:29
Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün 57. yıl dönümü neden...
9/1/2018 - 21:58
Atamızı Rahmet ve Saygıyla Anıyoruz
Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Atatürk´ün 79. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj ...
9/11/2017 - 16:21
Başkanımız Mecnun Otyakmaz´ın Bayram Mesajı
Kulüp Başkanımız Mecnun Otyakmaz, Kurban Bayramı nedeniyle resmi internet sitemiz üze...
31/8/2017 - 21:44
Beyaz Forma Sivasspor Store´da
Copyright © 2017 Sivasspor Resmi İnternet Sitesi - Sivasspor Club Official Website