Bülent Uygun: Zor Bir Maç Bizi Bekliyor

Bülent Uygun, “Samsun, bir futbol şehri ve çok iyi bir kadroya sahipler. Zor bir maç bizi bekliyor. Gidip futbol adına kazanmak için her şeyi yapmaya çalışacağız.” dedi.

Teknik Direktörümüz Bülent Uygun, bugün gerçekleştirdiğimiz antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Galatasaray maçı öncesi yaşananları değerlendiren Uygun, “Bu kadar eksiğin olduğu bir ortamda kadro kurmakta, mevkiinde olmayanları oynatmakta, hatta sakatlıktan çıkıp 1 gün sonra idman yapıp kadroya almak zorunda olduğumuz kardeşlerimiz oldu. 39 derece ateşi olup oynatmak zorunda olduğumuz futbolcular oldu.” dedi.

Uygun, ara transfer döneminin başladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yönetim kurulumuza rapor verdim. Gidenlerin yerine oyun taktiğimize ve sistemimize uyacak adam alınması konusunda yönetimimizle konuştuk. Alacağımız 5 transferin ikisi yerli oyuncu olacak. 18-19 yaşlarında genç ve yetenekli çocuklar. Diğerleri de yine 21-24 yaşlarında 3 yabancı olacak. Hem yaş ortalamamızı düşürmek istiyoruz hem de oyun sistemimize uygun futbolcuları kadromuza katmak istiyoruz. Belirli bir aşama kat ettik, bugün yarın belirli sonuçları alacağız. Pazartesiden itibaren her şey netleşecek.”

Ligin 20. haftasında deplasmanda Yılport Samsunspor ile karşılaşacağımızı belirten Uygun, “Samsun, gerçekten bir futbol şehri ve çok iyi bir kadroya sahipler. Zor bir maç bizi bekliyor. Elimizdeki kadroyla gidip futbol adına, oyun anlayışımız, sistemimiz, taktiklerimizle kazanmak için her şeyi yapmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), 2024-2025 sezonundan itibaren gelecek 3 sezonda Süper Lig’de yabancı oyuncu sayısının 12’ye, sonraki iki sezonda ise 11’e düşürülmesi yönünde aldığı kararın hatırlatılması üzerine Uygun, iyi olan yerli futbolcuların her zaman kadroda yer alması gerektiğini vurguladı.

Uygun, altyapıya gerekli değeri vermeyen sistemi eleştirdiğini anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Avrupa ve dünya şampiyonu olmuş genç milli takımlarımız vardı. Şimdi turnuvaya gidebiliyor muyuz? gruptan çıkamıyoruz. Türk futbolunda gençlerin önünün nasıl kapandığı gözüküyor. Altyapıda ne yapabiliriz, nasıl bir eğitim sistemi yaparız, hocaları nasıl eğitirsin, bununla beraber bu gençleri nasıl yetiştirirsin, bu rekabete nasıl sokarsın, öncelikle ona bakmak zorundasınız. Yoksa sayı 14 olmuş, 18 olmuş önemli değil. Varsa ekonomik durumun bunu sağlayabiliyorsan istediğin kadar yabancı al. Benim Türk evladım rekabetten kaçmıyor. Bakın, Arda Güler gitti, Yunus Emre Konak gitti. Avrupa’ya giden çocuklarımız gayet başarılı olabiliyor. Sayıya takıntılı değilim ama federasyonun altyapıya gerekli plan ve projeyi yapıp, gerekli desteği vermesi gerekir.”

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.