Ziya Erdal, Sivas’ta dünyaya geldi. Futbola Yamanspor’un altyapısında başladı ve ardından 2006 senesinde Sivasspor altyapısına transfer oldu. 2008 senesinde profesyonel mukavele imzalayarak Sivasspor’un A takımına yükseldi.
Burada ilk sezonunda tecrübesi edinebilmesi için bir sezonluğuna Kırşehirspor kiralandı ve sezon sonu Anadolu Üsküdarspor transfer oldu. Burada bir sezon oynadıktan sonra 2010-11 sezonunda Sivasspor’a geri döndü ve takım kaptanlığına kadar yükseldi.